Tekirdağ Manşet Gazetesi

KOÇAK FARMA COVİD-19 İÇİN İLAÇ ÜRETİYOR VE AŞI GELİŞTİRİYOR

Türkiye’nin en büyük üretim tesislerine sahip yerli ve milli ilaç firması olan Koçak Farma ülkemizi tehdit eden küresel pandemi COVİD-19 için ilaç ve aşı çalışmalarını hızlandırdı.

Sağlık Bakanlığı COVİD-19 Tedavi protokollerinde birincil tedavi olarak yer alan 2 ilacımız ruhsat aşamasındadır ve bu ürünlerin ruhsatlanmasıyla Koçak Farma ülkemizin ihtiyacı olan bu ilaçların tedariğinin garantisi olacaktır. Söz konusu iki ürünün hammaddesinin ülkemizde yerli olarak üretilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Ayrıca COVİD-19 tedavi algoritmasında yer alan ve halen kullanımda olan bir ilacımızı 10.000 kutu Sağlık Bakanlığı’na bağışladık.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Koçak Farma Ar-Ge Merkezi bünyesindeki Sağlık Bakanlığı Onaylı BSL3/ABSL3 laboratuvarlarında inaktif COVİD-19 Aşısı ve Hiperimmun serumu üretimi ile ilgili çalışmalar da devam etmektedir. Koçak Farma Tübitak tarafından COVİD-19 web portalında yayınlanan yetkinliği olan kişi ve kuruluşlar arasındadır.

Ülkemizde COVİD-19 ile mücadelede ilaç stok ve tedariki ile ilaca erişilebilirliğin hayati önemini biliyoruz.Olağan zamanlarda olduğu gibi içinde bulunduğumuz olağanüstü durumda da sorumluluklarımızın bilincindeyiz.

Koçak Farma olarak Sağlık Bakanlığı’nın COVİD-19 tedavi protokollerinde yer alan birçok ürünü üretmeye ve Sağlık Bakanlığımız hastanelerine tedarik etmeye devam etmekteyiz. Bu bağlamda tüm tedarik yükümlülüklerimize ve yeni taleplere cevap verecek kapasiteye sahibiz ve üretime ara vermeden devam etmekteyiz.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde, 140.000 m2 alanda kurulu ve 100.000 m2 kapalı alanda yıllık 500.000.000 kutu üretim kapasitesine sahip ileri teknoloji donanımlı ve Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip ilaç,biyoteknolojik ilaç ve hammadde üretim tesisleri bulunan Koçak Farma, tüm tedavi alanlarında ürettiği 700’ü aşkın ilaçla 49 yıldır insan sağlığına hizmet etmektedir.

Ayrıca İstanbul/Ayazağa’da 50 bin m2 alanda kurulu Koçak Farma Serum Üretim Tesisleri 80 milyon ünite/yıl üretim kapasitesine sahiptir.İçinden geçtiğimiz küresel pandemi krizinde de görüldüğü gibi intravenöz serumların tedavideki yeri ve stratejik önemi tartışmasızdır.Ayrıca savaş ve ambargo gibi olağanüstü hallerde serumun yerli üretimi halk sağlığının güvencesi konumundadır. Halihazırda Türkiye’nin Serum ihtiyacının büyük bir kısmı Koçak Farma tarafından karşılanmaktadır.

2012 yılında İlk yerli biyobenzer ilaç “Enoksaparin Sodyum”u üreterek sektöründe yenilikçi gelişmelere öncülük eden Koçak Farma tarafından, 2017 yılında Türkiye’nin ilk biyobenzer İnsülini “İnsülin Glarjin” üretimi gerçekleştirilmiştir.
Kanser ilaçları Çerkezköy OSB’deki hammadde ve ilaç üretim tesislerinde üretilmektedir. Koçak Farma 100’e yakın çeşitte kanser ilacını aynı çatı altında üretmeyi başarmıştır.

Türkiye’de kullanılan her iki kutu kanser ilacından biri Koçak Farma tarafından Çerkezköy tesislerinde yerli olarak üretilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.