Tekirdağ Manşet Gazetesi

“HALKIMIZ İÇİN VARIZ”

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Dinç, gazetemize grip hastalığı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dinç, açıklamasında hastaları sağlığına kavuşturmak için her gün kendilerini yenilediklerini ve farklı tedavi metotları kullandıklarını söyledi.

– TEBESSÜM ET, MUTLU ET, MUTLU OL
– BOL BOL YÜRÜYÜN
– KAHVALTI VE UYKU ÇOK ÖNEMLİ

Grip Nedir?

Grip, öksürük ve hapşırık ile yayılan bulaşıcı bir viral hastalıktır, yüksek ateş ve ağrı ile birlikte seyreder. Genellikle bir hafta içinde geçer ancak bazı durumlarda ölümcül olabilecek kadar tehlikeli olabilir. Gribe influenza isimli virüs neden olur ve en etkili korunma yöntemi aşı yaptırmaktır. Grip özellikle yaşlılarda ve risk altındaki kişilerde ölümcül olabilir, bunların özellikle aşılanması önerilmektedir. Soğuk algınlığı, gripten farklı bir hastalıktır. Grip, influenza isimli virüsün neden olduğu, 38°C üzerinde ateş, halsizlik, ağrı, titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle seyreden bulaşıcı viral bir enfeksiyondur. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda ölümcül olabilir. Grip, halk arasında genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır ancak her ikisi birbirinden çok farklı hastalıklardır. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelir. Hastalarda belirtiler şiddetliyse, durum giderek kötüye gidiyorsa, ateşiniz düşmüyorsa (nefes alma zorluğu, kusma, ağrılı yutkunma, öksürük ve tıkanıklık gibi şikâyetler var ise) mutlaka hekime başvurmak gerekir. Hastalar doktor onayı olmadan kesinlikle ateş düşürücü ilaç ya da antibiyotik kullanmamalıdır.

Gripten korunma yöntemleri nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığına neden olan virüsler kişinin öksürmesi ya da hapşırmasıyla ortaya çıkan damlacıklar yoluyla yayılır. Grip ve soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız;
Öksürürken ya da hapşırırken yüzünüzü kolunuzun içiyle kapatın. Hapşırırken ya da öksürürken ağzınızı elinizle değil; kâğıt bir mendille kapatın ve mendili hemen çöpe atın.
Ellerinizi gözlerinize, burnunuza ve ağzına götürmeyin. Bu vücuda giren mikropları önler.
Ellerinizi sık sık yıkayın. Eğer suya erişiminiz yoksa alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.
Çevrenizdekilere doğru öksürmeyin, kafanızı başka bir yöne çevirin.
Telefon, klavye gibi ortak kullandığınız yüzeyleri dezenfekte edin. Virüsler bu yüzeylerde 8 saat yaşayabilirler. Soğuk algınlığı ve grip sezonunda kalabalıktan uzak durun.
Her yıl grip aşısı olsun. Aşılar size yüz 100 koruma vermez; ancak hastalığı önlemenin en iyi yoludur. Bağışıklık sistemini besleyen koyu yeşil, kırmızı, sarı sebze ve meyveler tüketin.
Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yaptığınız halde hasta olabilirsiniz; ancak hastalık daha az şiddetli belirtiler gösterir ve daha çabuk iyileşir. Aerobik, yürüyüş gibi düzenli egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıktan korunmak için en önemli nokta hasta olmamaya çalışmaktır. Hasta olmamak içinde yediğiniz 1. Derece gıdalara dikkat etmemiz lazım, isti rahatımıza dikkat etmemiz lazım, vücut aktivitesine dikkat etmemiz lazım.

Grip hastalığı nasıl tedavi edilir?

Grip, İnsanın bağışıklık sistemi ile ilgili bir olaydır. Yani bağışıklık sistemimiz zayıfladığı zaman bu grip olayı ortaya çıkar. Buradaki virüs bizi hasta edecek duruma geçer. Tylol gibi ilaçlar bu hastalık geçmez. Tylol sadece semptomları giderir. Yani hastanın eklem ağrıları, kas ağrıları, baş ağrıları varsa bunları rahatlatır. Ama virüsü geçirecek olan şey vücut direncinin arttırılmasıdır. Vücut gribi kendi kendine yener. Onu yenebilmesi içinde güçlü olması lazım. Bu yüzden sadece Tylol kullanarak var olan semptomları hafifletiriz. Yani dediğim gibi ağrıları varsa ateşi varsa bunları rahatlatır.

Doktora ne zaman gidilmeli?

Grip olduğumuz zaman zaten genellikle ilaç kullansan da kullanmasan da bir hafta on gün içinde bu hastalık geçer. Fakat bazı durumlarda ağır seyreder. Ağır seyretmesinin sebebi ise vücut direncimizin arttıramazsak gereken isti rahatımızı yapamazsak, gereken gıdaları alamazsak, gereken uykumuzu alamazsak, bu ağır seyreder ve buradaki 38 derecedeki olan ateş daha da yükselir. Daha da yükseldiği zaman aynı zaman da kas ve eklem ağrıları, baş ağrıları şiddetli hale gelir. Kişi bazen parmağını oynatamayacak hale gelir. Böyle olduğu zaman hasta mutlaka kendi başına bir şeyler yapmamalı ve en kısa sürede bir doktora başvurmalıdır.

Grip görünen hastalık başka bir hastalık olabilir mi?

Grip diğer birçok hastalıklarda karıştırılabiliyor. Örneğin daha çok üst yolu solunum enfeksiyonu şeklinde ceyran eder. Fakat aynı şekilde bir farenjit üst solunum yolu bunun haricinde bir bronşit, gibi ya da kulak enfeksiyonu otik dediğimiz enfeksiyonlar semptomlarla seyreder. Öksürük ve baş ağrısı sadece gribin etkileri değil, başka bir hastalığın belirtileri de olabilir. Hastalık uzun sürüyorsa bunların tanısını ancak profesyonel bir yaklaşım ile tanı konulabilir.

Uyku bozukluğu ve yemek alışkanlığı hastalığa yakalanmada etken mi ?

Sabah kahvaltısı vücut direncini arttırması ile çok önemlidir. Herkes sabah kahvaltı yaparak güne başlamalıdır. Uykuda melatonin denilen hormon salgılanır .Uyku ise vücudun dinlenip de kendini toparlanması yönüyle hayati önem taşıyor. Egzersiz vücudun kendini bırakmaması için olmazsa olmazdır. Egzersizi yaptığımız zaman endorfin denilen maddeler sağlıyor. Moral olarak keyifli olmasını sağlar hem de vücudu koruyacak en önemli hormonlardan biri.

Egzersiz yapmak hastalıkları önler mi?

İnsan varoluş itibari ile yürüyen bir varlıktır. Teknolojinin gelişmesi ile hayatın modernleşmesi ile beraber insan vücudu çok pasifize oluyoruz. Asansör ile eve çıkıyoruz, kısa mesafeli yerlere bile taşıtlar kullanarak gidiyoruz. İş ortamında hareketsiz kalıyoruz. Buda bizim hareket kabiliyetimizi zayıflatıyor ve bu sebepler yüzünden vücudumuzu diri tutamadığımız için hastalıklara yol açıyor. Vücudun kaslarını çalıştırabilecek şekilde Egzersiz yapmalıyız. En iyi egzersizlerden biri bol bol yürüyüş yapmaktır. Kısa mesafelere araçla gitmek yerine yürüyüş yapmalıyız. İneceğimiz yerden bir durak önce inerek gideceğimiz yere yaya olarak devam etmeliyiz.

Sizin ve hemşire ekibinizin hastalara güler yüzle yaklaştığınızı gördük. Tedavi de bunun etkisi var mı?

Gülen insanlar daha mı az hasta oluyor. Rahatsızlıktaki en önemli sebeplerden biri moraldir. Zaten moral vücut direncini arttıran en önemli unsurlardan biridir. Stresi olmayan, morali yerinde olan, hayata pozitif bakan insanlar hastalıklara, yakalanma oranında daha dirençli oluyorlar. Biz sağlık alanında çalışıyoruz. Güler yüzlü olmak bizim mesleğimizin bir gereğidir. Güler yüzlü olmak, hastalara iyi davranmak her şeyden önce zaten kendi moralini düzeltmesi demektir. İnsanın morali iyi ise beyin olarak daha iyi çalışır. Daha güzel çalıştığı zaman da insanlara daha pozitif bir enerji verirsin. Karşılığında ise insanlar size daha güler yüzlü, daha pozitif bakmasına sebep olur. Buda karşılıklı pozitif bir sinerji yaratır. Yani oradaki var olan enerjiyi daha da arttırır. ‘TEBESSÜM ET, MUTLU ET, MUTLU OL’ diyebiliriz.

Dâhiliye Kiniğin de tedavi gören 76 yaşındaki Mülazim Elbasali ise İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Dinç ve ekibinin güler yüzlü olmasından dolayı pozitif enerji aldığını ifade ederek; “ Devlet Hastanesinin Özel bir hastaneden farkı yok. İhtiyaç duyduğumuzda doktorlar ve hemşireler devamlı yanımızda. Onların güler yüzlü yaklaşımı bize de yansıyor. Bize uyguladıkları tedaviler ve güler yüzleri sayesinde mutlu oluyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ