Tekirdağ Manşet Gazetesi

GÜNAY, TANITIM KONFERANSI’NA KATILDI

TEKİRDAĞ TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ CENGİZ GÜNAY, BOSNA HERSEK SÜT VE ŞARAP ENDÜSTRİSİ TANITIM KONFERANSI’NA TOBB’U TEMSİLEN KATILDI

Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası koordinasyonunda İstanbul’da düzenlenen Bosna Hersek Süt ve Şarap Endüstrisi Tanıtım Konferansı’na temsilen katılarak Bosna Hersek Dış Tic. Odası Başkanı Vjekoslav Vuković ile istişarelerde bulundu.
TİCARET RAKAMLARI İNCELENDİĞİNDE, TİCARET HACMİMİZİN DE HER SENE ARTTIĞI GÖZLEMLENMEKTEDİR
Başkan Günay toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada; “Sayın Başkonsolos, çok kıymetli dostum, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Vjekoslav Vuković, Değerli katılımcılar, Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına saygıyla selamlıyorum. Pandemi sebebiyle fiziksel görüşmelerimize ve temaslarımıza ara vermek zorunda kalmıştık. Bu etkinlikte bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. Ayrıca Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ve başarı dileklerini sizinle paylaşmak istiyorum. Ülkemizle Bosna Hersek arasındaki ilişkiler, siyasal, sosyal ve kültürel alanlarda oldukça güçlü bir görünüm sergilemektedir Ticaret rakamları incelendiğinde, ticaret hacmimizin de her sene arttığı gözlemlenmektedir. Son dönemde ticaret hacmimizdeki düşüş, küresel ölçekte uluslararası ticarette ve ekonomilerde daralmalara sebep olan pandemi şartlarından ve Covid-19 salgınından kaynaklanmaktadır. Ancak bu senenin ilk 10 ayı incelendiğinde, geçen senenin aynı dönemine göre ticaret hacmimizin arttığı net olarak görülmektedir.” Dedi.
TİCARET RAKAMLARI İNCELENDİĞİNDE, TİCARET HACMİMİZİN DE HER SENE ARTTIĞI GÖZLEMLENMEKTEDİR
Günay konuşmasının devamında; “2021 yılı Ekim ayında toplam ticaretimiz 700 milyon dolara yaklaşmıştır. Bosna Hersek’in ülkemize ihracat yapan diğer ülkelere göre avantajı, kalite ve fiyat rekabetinin yanı sıra Bosna Hersek ile ülkemiz arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nda yatmaktadır. Ülkemiz ile Bosna Hersek arasında,1 Temmuz 2003’de yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması sonrasında iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi önemli bir artış göstermiştir. Son on yılda ticaret hacmimiz, iki katına; STA yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ise üç katını aşan seviyelere ulaşmıştır. Bu yıl Ağustos ayında yürürlüğe giren Revize STA ile de dış ticaret hacmimizin daha da artacağı tahmin edilmektedir. Mevcut STA, Türkiye’nin tarım ürünlerinde bugüne kadar en kapsamlı serbestleşmeyi sağlayan anlaşmadır. Her iki ülke iş insanlarımızın bu avantajlardan yararlanarak işbirliklerini geliştirmeleri arzusundayız. Bu etkinliğin de firmalarımızın Bosna Hersek’in şarap ve süt endüstrisi hakkında bilgi sahibi olmaları ve Bosna Hersek firmaları ile Türk firmaları arasında yeni ortaklıklar kurulması için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

BOSNA HERSEK’TEN TÜRKİYE’YE YATIRIMCI GETİRMEK VE KARŞILIKLI TİCARETİMİZİ ARTTIRMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ
Başkan Cengiz Günay konuşmasının son bölümünde ise; “TOBB olarak, Bosna Hersek ile ekonomik işbirliğini geliştirmek için çalışmalarımız sürmektedir. Bu kapsamda geçen sene Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ile Türkiye-Bosna Hersek Ticaret ve Sanayi Odası Forumu kurduk. Eş başkanlıklarını ben ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı arkadaşım Vjekoslav Vuković yürütüyoruz. İkili Oda olarak Bosna Hersek’teki yatırımlarımızı arttırmak, Bosna Hersek’ten Türkiye’ye yatırımcı getirmek ve karşılıklı ticaretimizi arttırmak için birlikte çalışıyoruz. Burada yer alan firmalarımızın da bu Forumun sağladığı avantajlardan yararlanmasını istiyoruz ve sizleri bu Oda Forumuna üye olmaya davet ediyoruz. Konuşmamı bitirmeden önce bu etkinliği düzenleyen Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası’na güzel organizasyon ve nazik davetleri için teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.” Açıklamasına yer verdi.
Toplantı; sektör hakkında tanıtıcı videoların sunulması ve şirketler arası ikili görüşmelerin yapılmasının ardından sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.