Tekirdağ Manşet Gazetesi

GÖÇLE MÜCADELE KOORDİNASYON TOPLAN”TISI YAPILDI

Ülkemizde yakalanan düzensiz göçte son yıllarda artış meydana gelmesi sebebiyle Trakya bölgesindeki düzensiz göç hareketliliğini engellemek, izlenecek yol haritasını belirlemek ve gerekli tedbirleri almak maksadıyla Koordinatör Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın başkanlığında Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, 5. Kolordu Komutanı Tümgeneral Gürsel Yüz’ün yanı sıra Tekirdağ, Kırklareli, Edirne İlinde görev yapan Askeri Birlik Komutanları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, İl Göç Müdürleri, İl Sağlık Müdürleri, İl Afet Acil Durum Müdürleri katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Aziz Yıldırım, Göç, modern dünyanın yaşadığı problemlerin en büyüklerinin başında geldiğini söyledi.
Göç etmek isteyen insanların mecburiyetten dolayı göç ettiklerinin altını çizen Vali Yıldırım, şunları kaydetti; “Göç Yapanlar bunu çok da memnun olarak yapmıyorlar. Daha güzel bir hayat, daha güzel bir gelecek, çocuklar için daha güzel yarınlar umuduyla yapıyorlar. Hepimizin bildiği gibi bunların bu umutları, bu çabaları bir kısmı ne yazık ki denizlerimizde, göç yollarında heba oluyor, boşa çıkıyor. İnsanlar yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, büyüğüyle sonuca erişemeden yollarda kalıyor. Ülkemiz, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, bu konuda dünyaya örnek olacak büyük bir fedakârlıkla çaba sarf etmekte. Bizim insanımız dışarıdan gelen yabancıların göçmen diyebileceğimiz ya da düzensiz göçe konu olan insanları bağrına basıyorlar. Ekmekleri paylaşıyorlar, sularını paylaşıyorlar, hatta bazen evlerini paylaşıyorlar. Tam bir yardımseverlik tam bir hamiyetperverlik, tam bir misafirperverlik göstergesi ortaya koyuyorlar. Herkes tarafından takdirle karşılanıyor, ancak dünyanın diğer ülkeleri Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri, hatta gayrisafi milli hasılası bizden çok daha yüksek olan ülkeler bunu sadece takdirle karşılıyorlar ve verdikleri sözde çok da durmadıklarını görüyoruz. Bizler, bizim ülkemize gelmek isteyenlere kucak açıyoruz, onların eğitimleri ile sağlıklarıyla da ilgileniyoruz, karınlarını doyuruyoruz, üstlerini başlarını giydiriyoruz, hatta barındırıyoruz. Kendi ülkelerine gidebilmek için arzu edenleri kendi ülkelerine de gönderiyoruz gönderme gayreti içerisinde de oluyoruz. Bizim ülkemize kalmak isteyenler de bir şekilde kalıyorlar”
“TRAKYA ÇOK ETKİLENİYOR”
Trakya’nın düzensiz göçten çok etkilendiğini de ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü; “Trakya’da bulunan 3 il özellikle Edirne, Kırklareli, Tekirdağ hatta Çanakkale’yi de sayabiliriz. Düzensiz göçmen konusunda en çok etkilenen illerden 3’ü bunları gördüğümüzde birtakım tedbirlerin alınması, 3 il içerisinde görev yapan gerek askeri teşkilatlarımız, gerek sivil teşkilatlarımız, emniyetimiz, jandarmamız, Mülki İdaremiz bir koordinasyonun gerekli olduğu zarureti tartışılmaz. Bugün ilk defa böyle bir toplantı yapıyoruz. Ne için ilk defa diyeceksiniz? Bu bölgede 3 il arasında Edirne Valimiz Ekrem Bey bu konuda Koordinatör Vali olarak görevlendirildi. İlk toplantıyı Tekirdağ’da yapıyoruz. İnşallah bu toplantıların devamı gelecektir. Herhangi bir problem ve sorun olduğunda kiminle irtibata geçeceklerini daha önceden bilecekler ve çok daha hızlı bir şekilde yapılması gereken bütün iş ve işlemler yapılacaktır”
Vali Aziz Yıldırım’ın konuşmasının ardından toplantı katılımcıların sunumları, düzensiz göçmen akımı hakkında görüş ve çözüm önerilerinin görüşülmesi ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ