Tekirdağ Manşet Gazetesi

ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN YÜRÜDÜLER

Zirve Dağcılık işbirliği ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla Engelsiz Yaşam Koşu ve Yürüyüşü düzenlendi.
Süleymanpaşa ilçesi Sahil Dolgu Alanı’ndaki Barış ve Özgürlük Parkı’ndan başlayıp Namık Kemal Stadında son bulan yürüyüşte engelsiz bir dünya için destek mesajları verildi.
Engelliler günü ile ilgili konuşan Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü, farkındalık oluşturmak için mücadele ettiklerini iade ederek; “Günlerden bir gün, Afrika’da çalışan bir antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Oyun basittir. Çocukları belirli bir yerde yan yana sıraya dizer ve açıklar. Herkes karşıdaki ağaca kadar tüm gücüyle koşacak ve ağaca ilk ulaşan birinciliği kapacak. Ödül ise yine o ağacın altındaki güzel meyveleri yemek olacak. Çocuklar oyuna hazır olunca antropolog oyunu başlatır. İşte o anda çocuklar el ele tutuşur ve beraberce koşarlar ve hedef gösterilen ağacın altına beraber varırlar, meyveleri yemeye başlarlar. Antropolog şaşırır ve çocuklara neden böyle yaptıklarını sorar. Aldığı cevap manidardır. Biz UBUNTU yaptık. Yarışmış olsaydık, aramızdan bir kişi yarışı kazanıp,1.inci olacaktı. Nasıl oldu da diğerleri mutsuzken yarış kazanan bir kişi ödül meyveyi yiyebilir??? Oysa biz Ubuntu yaparak hepimiz yedik. Ubuntu Güney Afrika’da ” Ben, Biz Olduğumuz Zaman Ben’im demektir. Kısaca Kelime karşılığı İnsanlık. İşte bizim mücadelemiz de tam bu noktada, eksiğiyle, fazlasıyla, dini, mezhebi Her türlü farklılıklarıyla Beni biz yapmaya uğraşıyoruz ki gerçek ve mutlu bir Ben’e ulaşalım. İnsanlık adına gönülden vicdan ve merhamet duygularıyla hareketle tüm engelleri hep birlikte aşmak umuduyla. Amacımız yarışmak değil biz olmak beraber olmak”
Varış olan Namık Kemal Stadında konuşan Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt ise bu yürüyüşün farkındalığı arttırmak amaçlı düzenlediğini ifade ederek;” Onların onurlu bir şekilde yaşam sürmeleri için yapıldı. Türkiye genelinle Engelliler ile ilgili birçok faaliyetler yapıldı ancak almamız gereken mesafeler var. Bu özel gün mesafe kat etmek için bir fırsattır” dedi.
Namık Kemal Stadı’nda farklı kategorilerde gerçekleşen yarışmalarda ise katılımcılar ter döktü. Yarışmalar sonucunda dereceye giren finalistlere Süleymanpaşa Kaymakamı Aslan Yurt, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Yılmaz, tarafından madalyaları takdim edildi.
“Destek ol, gerçek olsun” sloganı ile düzenlenen yürüyüşe Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Talat Atay, İl protokolü, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ