Tekirdağ Manşet Gazetesi

EKONOMİ TEKİRDAĞ’DA MASAYA YATIRILDI

Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsa Birliği, Reel Sektör-Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı düzenledi.

“BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Toplantıda konuşan Türkiye Odalar ve Borsa Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Tekirdağ’da Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsa Birliği birlikte bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade belirterek; “Tüm Trakya il ve ilçeleri bir araya geldik. Bankalarımızın da genel müdürleri ve genel müdür yardımcıları aramızdalar. İlk defa reel sektör ve bankacılar aynı masada buluşmuş oldu” dedi.

“TEKİRDAĞ’A KATKI SAĞLAYACAK
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise, yapılan toplantının Tekirdağ’a katkı sağlayacağını belirterek; “Reel sektör ile bankacılık sektörü ülkenin ileriye gitmesi kalkınması, istihdamı ve büyümesi için ne yapmamız gerekiyorsa bugün onu konuşacağız ve tartışacağız. Toplantının Tekirdağ’ın kalkınmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsa Birliği, Reel Sektör-Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı düzenledi.
Ramada Otelde düzenlenen toplantıya Bankaların Genel Müdürleri, Müdür yardımcıları, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay ve Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale İlleri Oda/Borsa Başkanları, Üyeleri, Organize Sanayi Bölgeleri Yöneticileri ile İş İnsanları Katıldı.
Toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 5 yıldır takip ettikleri ticari alacak sigortası önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesiyle ilgili mevzuatın çıktığın ve bu kararın Devrim niteliğinde olduğunu söyledi.
Son dönemde ekonomimizde olumlu gelişmelerin olduğunu da ifade Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti; “Bugün Tekirdağ’da Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Odalar ve Borsa Birliği birlikte bir ilki gerçekleştiriyoruz. Tüm Trakya il ve ilçeleri bir araya geldik. Bankalarımızın da genel müdürleri ve genel müdür yardımcıları aramızdalar. İlk defa reel sektör ve bankacılar aynı masada buluşmuş oldu. Birazdan iş dünyası olarak sorunlarımızı ve sıkıntılarımızı doğrudan bankalarımızın üst yönetimlerine paylaşacağız. Önerilerimizi paylaşacağız. Bankalarımızın reel sektör dertlerini dinlemek için sahaya inmesi bizler açısından çok önemli. Bizlerin dertlerini, sıkıntılarını dinlemek için hep birlikte buraya gelmeleri inşallah Trakya’mız için hayırlara vesile olacaktır. Bu toplantılarla reel sektör ve finans sektör beraber bir arada daha iyi anlayacak ortak çözümler geliştireceğiz. Yani bu sıkıntılı süreci birlikte çalışarak atlatacağız. Her iki sektöründe güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bu kapsamdaki önerilerimizi hükümetimize illettik. İletmeye de devam ediyoruz. Reel sektörünü ve özelliklede kobilerin finansmana ulaşma imkanlarının açık tutulması bizler için hayati önemli. Son dönemde ekonomimizde olumlu gelişmeler var. Ancak ekonomideki canlanma istediğimiz noktada değil. Bu konuda oda ve borsamızdan gelen bizimde Türkiye Odalar ve Borsa Birliği olarak hükümetimize ilettiğimiz 4 sektördeki vergi indirimleri hayata geçti. Hükümetimiz piyasaları canlandırmak için ilk adımı atmış oldu. Sonrasında da kısa çalışma ödeneği aktif hale geldi. Ödeme sıkıntısına düşen düzgün mükelleflerin SGK borçlarına atmış ay vadelendirme sağlandı. Ziraat ve Halk Bankası öncülüğünde İş Bankasıyla beraber, Vakıflar Bankasıyla beraber konut kredisi faizleri düşürüldü”

“BİZE MORAL VERİYOR”
Alınan önemlerin piyasalara moral verdiğini de belirten Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir önemli süreçte bugün aslında devrim niteliğinde 5 yıldır takip ettiğimiz ticari alacak sigortası önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesiyle ilgili mevzuat çıktı ki bu özellikle küçük ve orta boy işletmeler için alacaklarının sigorta edildiği bir sistem bugün itibarı ile mevzuatı çıktı. Tüm bu önlemler piyasalarımıza moral vermektedir. Ticareti de desteklemektedir. Biz bu çalkantılı süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz. Zira Türkiye’nin temelleri sağlamdır. Son 25 yılda çeşitli sıkıntılı dönemleri hepsini beraber atlattık. Finans sektörü ile beraber biz Türkiye için varız. İnşallah buradaki istişarelerimiz inşallah hayırlı olur”

“NE YAPMAMIZ GEREKİYORSA TARTIŞACAĞIZ”
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da İş Dünyasının daha ileriye gitmesi için mücadele ettiklerini ifade ederek; “”Reel sektör ile bankacılık sektörü ülkenin ileriye gitmesi kalkınması, istihdamı ve büyümesi için ne yapmamız gerekiyorsa bugün onu konuşacağız ve tartışacağız. Her iki tarafın eksiği fazlası noksanı daha iyisi nasıl olur onu konuşacağız. Açık yüreklilikle tartışacağız. Toplantının sonunda gerekirse firmalarımız ile birebir görüşeceğiz. Toplantının Tekirdağ’ın kalkınmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Açıklamalarının ardından Reel Sektör-Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.
Toplantıda iş adamları TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ve Banka temsilcileri ile karşılıklı fikir alış-verişinde bulundular.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ