Tekirdağ Manşet Gazetesi

“DOĞU KÜLTÜRÜ TEKİRDAĞ’DA YAŞIYOR”

Mustafa Kazanoğlu Durmaz, Fırat Bozkurt ve Hasan Men tarafından açılan Ocak Başı Lezzeti-i Ala Çeşitli pideleri, Lahmacun Çeşitleri, Çiğ köftesi ve Kebaplarıyla Doğu mutfağını Tekirdağ’a taşıdı.
Tekirdağ Süleymapaşa’da kısa bir süre önce açılmasına rağmen lezzetleriyle Tekirdağ halkını adeta büyüledi.
Ocak Başı Lezzeti-i Ala sahiplerinden Mustafa Kazanoğlu Durmaz işletme ile ilgili gazetemize açıklama yaptı.
Tekirdağ’da Urfa Kültürünü yaşatmak için yemek sektörüne girdiklerini ifade eden Durmaz, şunları kaydetti;” 13-14 yıldır Tekirdağ’dayım. Daha önce araba sektöründeydim. Tekirdağ’da Urfa Kültürünü Sıla gecemiz, kebaplarımız ve çiğ köftemiz ile yaşatmak istedik. Hürriyet mahallesinde işletme açtık. Hedefimiz Doğu e mutfağımızı Tekirdağ’da yaşatmak.
Şirket sahiplerinden Fırat Bozkurt ise gerçek Urfa lezzetlerini Tekirdağ’da yaşamak istediklerini ifade ederek; “1996 yılından beri Tekirdağ’da daha önceden fırıncılık ve marketçilik yaptık. Kebap, Lahmacun, çiğköfte bunlar bizim mutfağımız. Gerçek kebap, gerçek çiğ köftenin gerçek sahibi olarak Tekirdağ’a bunu sunmak istedik. Çiğ köftemiz çarşıda satılanlardan farklı çünkü Urfa’lıların elinden geçiyor. Her gün çiğköftemiz taze ve el ile yoğruluyor. Biz kimseyi aç eve göndermiyoruz. İlk olarak masanın göze hitap etmesi lazım. Etleri kendimiz kesiyoruz. Dana eti özelikle içindeki ona tat veren, kuyruk yağı ve baharat çeşitlerini Urfa’dan getirtiyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ