“Cinsel Saldırı Suçları Aklanamaz”

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu yazılı bir açıklama ile Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nu taslak metnini eleştirdi.
Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu, Hükümetin Korona Virüs gerekçesiyle cezaevlerinin boşaltılması amacıyla hızlandırılmış taslak metnin basına sızdığını iddia etti.
Bu metnin uygulanması halinde Kadın ve çocuklara karşı suçun artacağını belirten Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;” Bir süredir gündemde olan, infaz indirimini içeren yargı paketiyle ilgili çalışmalar Korona Virüs gerekçesiyle cezaevlerinin boşaltılması amacıyla hızlandırılmış ve aralarında Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun da bulunduğu bir dizi kanunda değişiklik öngören tasarının taslak metni basına yansımıştır. Bu şekilde; kadın örgütlerinin yoğun çabasıyla sürekli durdurulan; cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddet suçlarının da infaz değişikliği kapsamına alınması cezaevlerindeki yoğunluk bahanesiyle bir kez daha gündeme getirilmektedir. Bu durum, çocuk istismarı ve tecavüz faili olan ve kadınlara sistematik şiddet uygulayan birçok erkeğin dışarı çıkması, kadın ve çocukların hayatının tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Bu indirimler, özellikle kadının ve çocuğun eve kapandığı bu günlerde çocuk istismarının ve kadına yönelik şiddetin daha da yaygınlaşmasına zemin hazırlayacaktır. Cinsel saldırı suçlularının tekrar cinsel suçu işledikleri eve gitmesi, tekrar o suçları işlemesi sonucunu doğuracaktır. Aynı zamanda, düzenlemenin yasalaşması durumunda dolaylı yoldan çocuk evliliklerinde de artış yaşanacak ve çocuk evlilikleri yapanlara yarar sağlayacaktır. Bu taslak yasalaşırsa hiçbir güvenlik ihtiyacını karşılamayacağı gibi güvensizlik ortamı büyüyecektir. Cinsel suç kesinlikle kişisel bir suçtur ve devlet affetme hakkına sahip değildir. Devlet sadece kendisine karşı yapılan suçları affedebilir. Cinsel suçta indirim, kapsamı ne olursa olsun kabul edilemez. Başta kadınlar olmak üzere tüm kamuoyunu; çocuğun cinsel istismarının, cinsel saldırının ve kadına yönelik şiddetin önünü açacak; kadın ve çocukları faillerle bir araya getirerek ciddi risklere sebep olacak bu düzenlemeye karşı çıkmaya çağırıyoruz. Cinsel saldırı suçları aklanamaz. Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızı korumak için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.