Tekirdağ Manşet Gazetesi

CHP’DEN HEYKELLERE CEVAP GELDİ

CHP İl ve İlçe Başkanlıkları heykellerin ve resimlerin satışı polemiğine ortak bir basın toplantısı yaparak cevap verdi.
Süleymanpaşa Belediyesi, Eski Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat döneminde yapılan heykelleri satma kararı almıştı. Satılmak istenen heykellerde yapılan protokol gereği satılamaz Şer’i olunca satış işlemi rafa kalmıştı.
Yaşanan bu olaylarla ilgili CHP il Başkanlığında İl Başkanı Mehmet Ali Işıkgör, Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu ve Eski İlçe Başkanı İsmail Öztürk ortak basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında konuşan CHP Süleymanpaşa Eski İlçe Başkanı İsmail Öztürk, Eski Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat döneminde yapılan heykellerin Tekirdağ’ın tanıtımına büyük bir katkı verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti;” Şu ana kadar önceki dönemde görev yapan Ekrem Eşkinat Döneminde Dünya’nın sayılı sanatçıları eserlerini Süleymanpaşa’da icra ettiler. Gerek Süleymanpaşa gerekse Tekirdağ hem kendi Ülkemizde hem de Avrupa’da adından söz edilen bir konuma geldi. Bu etkinlikler Dünya’da güzel yankılar uyandırdı. Şu anda yer bulamadıkları gerekçesiyle su eserleri satışa çıkaracaklar. Bu eserler modern medeniyeti yarınlara taşıyan şahitlerdir. İnsanoğlu yaşadığı sürece sanatla uğraşmıştır. Dünya’nın her tarafından bir tarihi heykel, resim ve yazıt olarak görüyoruz. Bunları yok etmeye çalışanların amaçlarını anlamıyoruz. Bu zihniyetti kınıyoruz”
CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu ise AK Parti’nin sanata gerektiği kadar ilgi göstermediğini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;” Sanatsız kalan bir Milletin Hayat damalarından biri kopmuş demektir. Süleymanpaşa’lı hemşerilerimizin sadece 5 yıllığına emaneten vermiş olduğu bir makamı gelecek seçimlerde cevabının verileceğine eminimiz. Bu arkadaşlarımız Süleymanpaşa’nın dokusuna uymayacak olan çeşitli sanatsal değerlendirmeleri yapa dursunlar gereken yanıtın hemşerilerimiz tarafından verileceğini umuyorum”

CHP İl Başkanı Mehmet Ali Işıkgör de Kültür ve sanatın önemine dikkat çekerek;” Toplumların medeniyetlerini gelecek kuşaklara taşıyan aktaran Sanat ve Kültürdür. Eğer biz bugünü Sanat ve Kültürel anlamda ifade edemiyorsak gelecek kuşaklara da aktaramayız. Eğer eski sanatçılarımız olmasaydı biz geçmişte ki medeniyetimizden de haberdar olamazdık. Şimdi ise Sanat Eserlerini satıyorlar. Süleymanpaşa Belediyesi, Heykelleri satmak için karar aldı. Fakat sonra geri adım attı. Bir belediye bir çalışma yapıyorsa bunun mutlaka resmi bir kaydı olur. Heykel Çalıştaylarıyla ile ilgili protokol yapılmış. Bu protokolde heykellerin satılamayacağı maddesi konmuş. Depoda sergilenmeyi bekleyen tablolar ise nerede olduğu belirsiz. Benim Süleymanpaşa’nın emanetçilerine bir önerim var. Bu resimler bir müze yapılarak herkesin izlemesi sağlanabilir. Heykeller ve Resimler bu toplumun tümünün malıdır. Bunlar asla satılmamalıdır” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.