Tekirdağ Manşet Gazetesi

CHP SEÇİMLERLE İLGİLİ TOPLANTI DÜZENLEDİ

Tekirdağ CHP İl Başkanlığı 31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimlerle ilgili Basın toplantısı düzenledi.
Des Otelde düzenlenen basın Toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ile Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve İlçe Belediye Başkan Adayları katıldı.
Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Türkiye’nin ekonomisi 1 Nisan’dan sonra uluslararası para fonuna emanet edileceğini iddia eti.
Hükümet’in IMF görüştüklerini ifade eden Öztrak, şunları kaydetti; “ Ben daha öncede söylemiştim bunlar, IMF ile görüşüyorlar diye. Bakıyoruz bugün gazetelerde çıkmaya başladı. IMF heyeti Ankara’daymış. Bundan sonra ne olacak derseniz, geçenlerde Yunanistan ile IMF’nin beraberliğinin 10’uncu yılı kutlandı. Ben size sadece Yunanistan’ı hatırlamanızı tavsiye ederim. Orada insanların maaşları nasıl kesildi. İşletmeler, belediyeler nasıl kapatıldı, insanlar nasıl sokağa bırakıldı? İşte bir IMF ile yapılan anlaşmanın bedelinin ne olacağını görmek için buraya bakmak lazım. Durum böyle devam etmesi halinde daha kötüleşecek. Şimdi bakıyorsunuz bütçeye para dayanmıyor. Geçenlerde biliyorsunuz erkene aldılar, 34 milyar Türk Lirası’nı Merkez Bankası’nın karından alıp, bütçeye aktardılar. Ne yaptılar bu parayı diye bir takip ettim. 18 Ocak’ta parayı yatırmışlar, 18 ile 25 Ocak arasında tam 22 milyarı çekmişler. Kovanın dibi delik arkadaşlar bunlara para dayanmıyor. Ondan sonra ne yapıyorlar? Borç alacaklar.”
“SEÇİM KURULUNA İTİRAZ ETTİK”

Seçim kayıtlarıyla ilgili İl ve İlçe Seçim kurulana itiraz ettiklerini ifade eden Öztrak, Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde CHP İlçe Başkanlığı’nın ilçede 118 seçmenin kaydının dondurulmasına yaptığı itiraz üzerine il ve ilçe seçim kurullarının aldığı kararlar ile YSK tarafından bu kararın iptal etmesini ise şöyle değerlendirdi: “Seçimlerin güvencesi seçim kurullarına emanettir, hakimlere emanettir. Hayrabolu Kılıçlar Köyü’nde 118 tane seçmenin üyeliği donduruldu. Yani seçmenlikleri donduruldu. Şimdi bizim arkadaşlarımız buna itiraz ettiler. İlçe Seçim Kurulu karar verdi, dört tane üye ‘itiraz haklıdır’ dedi. üç tane üye ‘itirazı reddedilmelidir’ dedi. İlçe Seçim Kurulu Başkanı, dört tane üyenin oyunu görmezden gelip, üç tane üyeyi geçerli saydı ve itirazı reddetti. İl Seçim Kurulu da İlçe Seçim Kurulu’na haklı dedi. İşi Ankara’ya götürdük. Ankara dedi ki, ‘bu verdiğiniz karar doğru değil’. ‘Bu verdiğiniz kararda tam kanunsuzluk var’ dedi. Tekirdağ İlçe Seçim Kurulu’nun ve İl Seçim Kurulu’nun bu kararını kaldırdılar. Ben sandıkta hakime güvenmesem nasıl yapacağız bu seçimi?” şeklinde konuştu.
“BELEDİYE ÜZERİNDEN PROPAGANDA YAPTILAR”
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise AK Partinin Referandum ve Genel Seçimlerde Belediyelerin üzerinden siyasi propaganda yaptığını ifade ederek, sözleri şöyle sürdürdü;” AK Parti tüm siyasi propagandalarını Belediyelerimiz üzerinden yaptılar. Ne kadar yatırım yaptıysak zahmetleri bize yükleyerek politik rant beklediler. Saray’da doğalgaz çalışmaları sonucunda oluşan çamuru siyasi malzeme yaptılar. Doğal gaz bittikten sonra ise Hükumetin desteği ile doğal gazı bir getirdik dediler. Ama çamur yaparken Belediyelere yüklüyorsunuz da evlere doğalgaz bağlandığında onları üstünü nasıl alıyorsunuz. Bu gibi propagandalara 5 yıl boyunca hiç cevap vermedik. Ama yerel yönetim süreci başladı. 5 Şubat’tan sonra bende siyasal sürece dahil olacağım. Şimdi ise hodri meydan diyorum. Artık konuşma zamandır”
“SU FİYATLARINI DÜŞÜRMEYE ÇALIŞACAĞIZ”
Tekirdağ su fiyatları belirli bir kıstaslara göre belirleniyor. Kıstaslardan bir tanesi de Hükümet tarafından belirlen Atık Su bedelleridir. TESKİ Tekirdağ’da 420 kuyudan su alıyor. Şu anda Naip Barajından da su almaya başladık. Süleymanpaşa’nın suyunun yüzde 3’ü oradan alıyoruz. Geri kalan suyu kuyulardan çıkartıyoruz. Eskiden 100 Metre den çıkan sular şimdi ise 400 Metre ye kadar düştü. Geçen yıl Eylül ayında aynı Kw’ın 2,5 Milyon TL para öderken 2018’in Eylül ayında 4,8 Milyon TŞL Tredaş’a para ödedik. Bunlar suyun maliyetine artı getiren faktörlerdir. Buna rağmen Tekirdağ’ın içme suyu Fiyatı 30 Büyükşehir içerisinde 19.sıradadır. Bizden daha ucuz olanların yüzde 90’nı yüzey suyu kullanıyorlar. İstanbul ve Ankara gibi hem yüzey suyu kullanıp hem de fiyatların 2 katı olan belediyelerimizde var. Biz suya yatırım yapmaya devam edeceğiz. Tekirdağ’da aspest borularının yüzde 60’ı değişti. Barajlarımızın kapasitesi artarsa bizde su fiyatlarını düşürmeye çalışacağız. Ancak Hükümetin de elektrik fiyatlarında bir düzenleme yapması gerekiyor.
“11 İLÇEYE 11 YURT YAPACAĞIZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, ayrıca 11 ilçeye 11 okul yaptıklarını, seçildikleri takdirde Üniversite öğrencileri için 11 ilçeye 11 yurt yapacaklarını söyledi.
Basın toplantısı soru cevapla devam etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ