Tekirdağ Manşet Gazetesi

“Çevre Krizine Çözüm Üretilemiyor”

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği Tekirdağ Şubeleri, dünya çevre günü dolayısıyla ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası konferans salonunda düzenlenen açıklamaya, Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Gamze Varol, TMMOB ZMO Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat, DİSK Genel İş Tekirdağ Şube Sekreteri Burak Ersin, KESK Tekirdağ İl Sözcüsü Kamil Sarı ve platform üyeleri katıldı.
Açılış konuşmasını Cemal Polat’ın yaptığı toplantıda, açıklamayı Gamze Varol yaptı.
Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında her yıl dünyada kampanyalar yürütüldüğünü ancak yılda bir gün yapılan kampanyaların yetersiz olduğunu belirten Varol, 1972’de Stockholm’de düzenlenen ilk Dünya Çevre Zirvesinde tüm ülkelerin katılımıyla alınan karar gereğince 1973’den bu yana her yıl 5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü’ olarak kabul ediliyor. Her yıl değişik bir çevre sorunu ile ilgili belirlenen bir tema ile bugüne kadar Dünya Çevre Günleri de çeşitli kampanyalar yürütüldü. Bu kampanyalarla giderek büyüyen hava kirliliğine, atık sorununa, nükleer atık tehdidine, plastik kirliliğine, artık bir ekolojik krize dönüşen küresel iklim değişikliğine, biyoçeşitliliğin her geçen gün azalmasına, doğal yaşam alanlarının insanlar tarafından artan oranda işgal edilmesine dikkat çekilmek ve çözüm için toplumların siyasa erkler üzerinde baskı oluşturması hedeflendi. Ancak yılda bir gün, bazen bir hafta süren bu kampanyaların giderek büyüyen çevre krizine çözüm üretebildiğini günümüzde iddia etmek mümkün değil” dedi.
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının, insanların doğal yaşam alanlarına verdiği tahribattan kaynaklandığını vurgulayan Varol, “Bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününü, ikinci kez koronavirüs salgının tüm dünyayı etkilediği koşullarda karşılıyoruz. Çevreye duyarlı olmayan politikaların yarattığı çevresel yıkımın acı sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz. Kuruyan dereler, yok olan tarım arazileri, nesli tükenen canlılar, kirlenen havamız, suyumuz ve toprağımız yani kirlenen yaşam alanlarımız… Ve son olarak Yaşamakta olduğumuz koronavirüs salgını… Çünkü, COVID-19’un etkeni olan SARS-COV-2 virüsü insan ile doğal yaşamın arasındaki mesafenin kısalması sonucu insana bulaşmıştır. Doğal yaşam alanlarına insanın girişi sürdükçe yeni pandemilerin yaşanması kaçınılmazdır. Çevre alanında mücadele eden emek, sağlık ve çevre örgütlerinin, STK’ların uyarılarının, çalışmaların ne denli önemli olduğunu günümüzde çok acı biçimde görmekteyiz. Çevre ekoloji mücadelesi her şeye karşı birkaç marjinalin yarattığı bir sorunsal değil aksine hepimizin yaşamak ve gelecek nesillerin yaşam hakkını korumak için çabaladığı bir mücadele alanıdır. Pandemi ile net bir şekilde anlaşıldı ki dünyanın bir ucunda ortaya çıkan sorunlar, kilometrelerce ötesine hızla sirayet etmektedir. Doğaya ve çevreye karşı her davranış, geciken her önlem, verilen her zarar, yapılan her tahribat bir sarmal gibi her yeri, herkesi etkilemektedir. Sorun ortaktır, bedel tüm insanların, tüm canlıların ödediği bir bedeldir. Bizler bu ülkenin hekim, mühendis, mimar, şehir plancıları, eğitimcileri , işçileri , emekçileri , kadınları ve gençleri olarak gelecek kuşaklara sağlıklı, yaşanabilir bir çevre bırakma amacıyla, bu doğrultudaki çalışmalarımızı sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğimizi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bir kez daha belirtiriz.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yaşam alanlarımızı korumak, çocuklarımıza adil ve yaşanabilir ülke ve dünya bırakmak için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.