Tekirdağ Manşet Gazetesi

“BU UTANÇ TABLOSUNDAN KURTULMALIYIZ!”

Tekirdağ Demokrasi Platformu Çocuk istismarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.
Bedesten Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Süleymanpaşa ilçe Başkanlığı, CHP Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi Nurten Yontar, Eğitim İş Sendika Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri, Kadın Cinayetlerini Durdurma Derneği Üyeleri, Cumhuriyet Kadınlar Derneği Üyeleri ve Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.
Tekirdağ Demokrasi Platformu adına konuşan Sağlık Emekçileri Sendikası Temsilcisi Hayriye Ekin, her gün ülkenin dört bir yanından çocuklara yönelik şiddet, taciz, tecavüz haberleriyle karşılaştıklarını söyledi.
Bunun acı verici olduğunu ifade eden Ekin, şunları kaydetti;” En son İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel istismara uğraması toplumun her kesiminde büyük bir üzüntü ve kaygı yarattı. Artık insanların canına tak etti.Türkiye; çocuk istismarında üçüncü sıradadır. Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı.Suçu işleyenlerin aldığı cezalar tek başına sorunun çözümü için yeterli değil. Caydırıcı önlemler alınmalıdır. Çocuğu korumak devletin birinci görevidir. Çocuğun her türlü istismarına karşı hemen acil bir eylem planının hazırlanması gerekiyor. Bu utanç tablosundan kurtulmalıyız”
“SUSMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ”
Tekirdağ Eğitim-Sen Şube Başkanı Kemal Bilginer ise Çocuk koruma sisteminin kurulması için tüm güçleri ile çalışacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;” Yasal mevzuatta dağınık olarak yer alan çocuklara ilişkin tüm düzenlemeler Çocuk Koruma Kanunu kapsamında tek bir yasada toplanmalı, bu yasa çocuğa özgü adalet ilkeleri doğrultusunda önleme ve koruma odaklı hükümler içermelidir. Çocuk Koruma Kanununa istismara yönelik çocuğun risklerini belirleyen, koruyucu, destekleyici ve önleyici tedbir içeren kapsamlı kanun hükümleri eklenmelidir. Çocuk İzlem Merkezlerinin yasası ve uygulama yönetmeliği bir an önce çıkarılmalı, bu merkezlerde çalışanların görev, sorumluluk, yetki, yeterlilik ve kriterleri ilgili yasa veya yönetmelikte düzenlenmelidir. Ayrım gözetmeksizin tüm çocukların yaşama, korunma ve katılım hakkını gözeten, çocukların ihmal ve istismarından etkili şekilde korunmasını sağlayan bir çocuk politikası oluşturulmalı ve etkin bir çocuk koruma kanunu hazırlanmalıdır. Yerel yönetimlerde çocuk istismarı ile ilgili birim oluşturulmalı, toplumsal cinsiyet ve cinsel eğitime yönelik ailelere mahallelerde farkındalık seminerleri verilmeli ve bilinçlendirme faaliyetleri oluşturulmalıdır. Cinsel istismara uğrayanların rehabilitasyonu sağlanmalı ve rehabilitasyon sürecinden sonra takip sürecinde kurumların görev ve sorumluluklarını belirleyecek bir yönetmelik çıkarılmalıdır. Çocuklarımıza yönelen cinsel, fiziksel ve duygusal şiddetin her türlüsünü kınıyor ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’u görevini layıkıyla yapmaya davet ediyoruz. Çocuk istismarının önlenmesi için bizlerden istenen her türlü desteği sağlayacağımızın teminatı veriyoruz ve şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz: Yok sayarak, konunun üzeri kapatılarak taciz konusunun önüne geçilemez. Hepimiz biliyoruz ki bu konuda herkes sorumlu ancak iktidarın sorumluluğu çok daha fazla. Caydırıcı yasaların bir an evvel çıkmasını ve önlemlerin alınmasını istiyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ