Tekirdağ Manşet Gazetesi

“BU BAŞARI,BU GURUR,HEPİMİZİN“

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Eti, tekrar başkanlığa adaylığını açıklayarak, kendisine destek veren üyelere teşekkür etti.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Eti, düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını tekrar açıkladı.
Eti açıklamasında Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin Türkiye’de önemli bir noktaya getirdiklerini belirterek, kendisine destek veren tüm üyelere teşekkür etti.
İstikrarın sürmesi için tekrar aday olduğunu da ifade eden Eti, şunları kaydetti;”Süleymanpaşa esnafımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2011 yılında kredileri kapalı Türkiye’de son sıralarda yer alaln bi kooperatifi teslim aldık. o günden bugüne planlı programlı titiz ve ciddi çalışmalar neticesinde kooperatifimizi kredi kullanabilir hale getirdikten sonra hiç duraksamadan istikraralı bir şeklide büyüterek Trakya’da 1.,Marmara Bölgesi’nde 4.,Türkiye genelinde de 22. en büyük kooperatif haline getirdik. Kooperatiflerin sıralamasını belirleyen 18 tane kriter bulunmaktadır. Bunların içinde en önemli yer tutan ana 8 kriter şunlardır:
1- Kooperatifin plasmanını ( kullandırdığı kredi toplamı)
2- Takip oranı ( verilen kredilerin geri ödemeleri gününde yapılmazsa takip oranı yükselir)
3- Bloke sermaye ve risk fonu hesaplarındaki mevduatı
4- Vadeli ve vadesiz hesabındaki mevduatları
5- Yönetim kurulunun bankalardaki kredi notu
6- Kullandırılan kredilerin karşılığında alınan teminatlar
7- Kooperatif ortak sayısı
8-Kredili ortak sayısı

Kooperatifimizin bu durumlara çıkmasını sağlayan en önemli unsur plasman yaratmaktır.
Plasman yaratıldıktan sonra da ortaklarımızın kullandıkları kredileri gününde ödeme gayretiyle
personelimizin azimli ve programlı çalışması ve yönetim kurulumuzun kaynaklarımızı gayet doğru ve yerinde kullanması neticesinde kooperatifimiz bu dereceye kadar yükselmiştir.
Bu nedenle hem ortaklarıma hem personelime hemde yönetim denetim kuruluma bu özverili çalışmaları nedeniyle teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı titizlikle, aynı ciddiyetle ve aynı özveriyle çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
800 olan ortak sayımız pasiflerle birlikte 3200 e çıkmıştır.
400 bin ₺ olan plasmanımız 230 milyon ₺’ye çıkmıştır.
% 87 olan takip oranımız bu pandemiye rağmen % 26’ya düşmüştür.
Pandemi sürecinde bize müraacat eden 1250 tane ortağımıza 31 milyon ₺ hazine destekli kredi kullandırdık.
Bugüne kadar Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde oda kaydı bulunan ve bize başvurup da bu krediyi alamayan ortağımız kesinlikle yoktur.
Övünerek ve gururla şunu da ifade etmek istiyorum; 11 yıllık görev süremiz içinde bizden kredi almak için başvurup da kredisi bizim tarafımızdan reddedilen bir tane esnaf yoktur. Her müracaat edene yardımcı olmuşuzdur. Bunun sonucu olarakta 800 kişinin faydalandığı hazine destekli düşük faizli bu kredilerden 3200 kişiyi faydalandırdık.
Hatta bazı esnaf arkadaşlarımız geçmiş dönemde yaşadıkları ödeme zorlukları yüzünden kredi sicilleri bozulmuş, daha sonra borçlarını kapatsalar da Merkez Bankası sicillerinde o sıkıntılar hala gözüktüğü için kredi kullanamıyorlardı. Bu durumda olan esnafımıza bizzat biz devreye girerek Merkez Bankası sicilinin temizlenmesi için uğraşmış ve yüzlerce esnafımıza çözüm üretmişizdir.
2020 yılında normal işletme kredisi almak için başvuruda bulunan 1911 ortağımıza toplam 95 milyon tl işletme kredisi veya yatırım kredisi kullandırdık. (Trakyada bu kadar çok kişiye bu kadar çok kredi dağıtan başka bir kooperatif bulunmamaktadır.)

Bizim yönetim anlayışımız şudur;
Süleymanpaşadaki Esnaf Odalarına kayıtlı olan, vergi mükellefi olan ve kredi kullanabilir durumdaki tüm esnafımıza ortağımız olsun ya da olmasın düşük faizli devlet destekli bu krediyi kullandırmak, herkesi bu ayrıcalıktan faydalandırmaktır.
Bu nedenle bize başvuruda bulunan esnaf, ortağımız olmasa da yeterli plasmanımız yok deyip red vermedik, sıraya yazdık ve sırası geldiğinde de mutlaka kredisini kullandırdık.
Bu nedenle kooperatifimizde her zaman kredi kullanmak için sıra bekleyen esnafımız olmuştur.
Bugün itibarı ile sıra bekleyen 397 esnafımız vardır
Bu esnafımızın yaklaşık olarak 200 tanesi ortağımız olmadığı halde kendilerine red verilmemiştir
Tam tersi onlarda ortağımızmış gibi değerlendirilip sıraya yazılmıştır, beklemektedir mutlaka kredilerini alacaklardır.

(Yani ortalıkta dolaşan yanlış beyanatta olduğu gibi 7 bin tane sıra bekleyen esnaf hiç bir dönemde olmamıştır, bu büyük bir yalandır. zaten süleymanpaşa ilçemize kayıtlı aktif esnaf sayısı yaklaşık olarak 7 bindir bunlarında 3200 tanesine kredi verilmiştir kalan 4 bin civarındaki aktif esnafımızda talep etmediği için kredi almamıştır, talep etmeleri halinde sıraya yazılarak herkes gibi mutlaka onlarada yardımcı olunacak ve kredi verilecektir.)

Bekleyen müraacatların toplam talebi 49 milyon tl’dir.
Pandemi sürecinde ertelenen tahsilatların toplamı 68 milyon 500 bin olduğuna göre
Erteleme olmamış olsaydı sıra bekleyen esnafımız kalmadığı gibi 20 milyona yakın da plasmanımız olmuş olacaktı.
Pandemi nedeniyle ödeme güçlüğü çeken tüm esnafımıza kredilerini devletin belirlediği şekilde öteleme ve erteleme imkanı sunduk. Bu süreçte kooperatifimiz 68 milyon tl plasman almış, 66 milyon da kendisi plasman yaratmıştır. Toplam 134 milyon tl kredi kullandırmıştır. Bu da kooperatifimizi en çok plasman alan kooperatifler arasında Türkiyede 18., Marmara Bölgesinde 6., Trakya’da da bize en yakın kooperatife büyük fark açacak şekilde 1. yapmıştır.

Esnafımızın zor durumda kalmaması için bizlerle birlikte plasman yaratılması anlamında bizlere çok büyük destekleri olan Meclis Başkanımız Milletvekilimiz Profesör Doktor Sayın Mustafa Şentop hocamız olmak üzere
İçişleri Bakanlığı komisyon üyesi ve Ak Parti MKYK üyesi Sayın Mustafa Yel’e
Ak Parti MKYK disiplin kurulu üyesi Milletvekilimiz sayın Çiğdem Goncagül’e
Türkiye Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanımız Sayın Abdülkadir Akgül’e ve tüm Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerine
Bölge Birliği Başkanımız sayın İsmail Atakan’ a ve yönetim kuruluna
Halkbank esnaf kredilerinden sorumlu daire başkanı Ahmet Erdoğan ‘a
Halkbank bölge müdürümüz Yusuf Demirel ‘e
Halkbank Hürriyet Şube Müdürümüz Serap Türkay Hanım efendiye ve personeline kısaca emeği geçen herkese şahsım, yönetim kurulum ve kredi kullanan ortaklarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca kooperatifimizin kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen bizlere değeri para ile ölçülemez binalar bırakan başta rahmetli başkanımız Ali Geyik olmak üzere aramızdan ayrılmış olanları rahmet ve minnetle ,hayatta olanları şükranlarımızla anıyoruz.

Aynı anlayışla daha fazla esnafımızı devlet destekli bu uygun krediyle buluşturmak için yine adayız .

Bu seçimli genelkurulumuzda da tüm ortaklarımızın desteğini bekliyoruz”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.