Tekirdağ Manşet Gazetesi

ASYAPORT’TAN PLAJ TEMİZLİK OPERASYONU

Türkiye’nin en büyük dünyanın ise sayılı konteyner limanından biri olan Asyaportj Limanı personeli plaj temizliği yaptı.
5 Haziran Dünya Çevre Günü, Tekirdağ’da bulunan dünyanın ilk 100 büyük limanı arasında yer alan Asyaport’ta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Asyaport, çevreye duyarlı bir liman olma taahhüdünü sürdürerek, Türkiye’nin ilk EcoPort statüsüne ve Sıfır Atık belgesine sahip en büyük transit konteyner limanı olarak iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol üstleniyor.
Kurulduğu günden bu yana sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden Asyaport, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlıyor. 2014 yılında faaliyete başlamadan önce Güneş Enerjisi Sistemi kurarak sürdürülebilir liman yatırımlarında öncü olan ve 2024 Nisan itibarıyla 1,5 MW kurulu güneş paneli gücüne ulaşan Asyaport, bugün liman elektriğinin %10’unu kendisi üretiyor.
Bu çabaların bir yansıması olarak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle Asyaport’ta çevre dostu bir plaj temizleme etkinliği düzenlendi. Asyaport, MSC ve MEDLOG çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlik,Barbaros Plajı’nda başladı ve ardından Gündal Plajı’nda devam etti. Plaj alanında bulunan sigara izmaritleri, pet şişeler, plastik poşetler gibi atıkların toplanmasıyla, çevre duyarlılığına dikkat çekmek ve çevre bilincini pekiştirmek amaçlandı.Aynı zamanda, Asyaport, limancılık sektöründe örnek uygulamalarıyla Türkiye’de ilklere imza atarak çevreye daha fazla katkı sağlıyor. Sektörün yol açtığı olumsuz çevresel etkileri SHORE POWER projesiyle en aza indiriyor. Bu sistemde, karbon emisyonu azaltma, çevre ve ses kirliliğini önleme ve yakıt maliyetlerini düşürme gibi birçok etkiye sahip olan karadan elektrik ikmali yapılarak, aynı anda 5 gemiye hizmet verilebiliyor.Asyaport, MSC ve MEDLOG çalışanları, altı yıl boyunca her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir araya gelerek plaj ve deniz temizleme çalışmalarıyla çevre ve sosyal sorumluluklarını yerine getiriyor. Çevreyi korumak ve kaynakları en verimli şekilde kullanmak için önlemler alan Asyaport, sürdürülebilir teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıyor.
HABER : Murat ÜRTEKİN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.