Tekirdağ Manşet Gazetesi

Arazi Kontrolleri Yapıldı

Süleymanpaşa Ziraat Odası Tarım Danışmanları tarafından bazı kırsal mahallerde arazi kontrolleri yapıldı.
Süleymanpaşa Ziraat Odası Tarım Danışmanları tarafından Otmanlı, Selçuk, Taşumurca, Yukarıkılıçlı, Aşağıkılıçlı, Karahisarli, Karadeniz, Yağcı, Osmanlı, Banarlı, Bıyıkali, Demirli ve Ahmedikli Mahallelerinde arazi kontrolleri yapıldı. Yapılan kontrollerde Bazı bölgelerde kök boğaz hastalıkları görüldü.
Kontroller ile ilgili Süleymanpaşa Ziraat Odasından yazılı açıklama yapıldı.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;”Kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığı koşulların uygun olması halinde buğdayda yüzde 50’yi aşan ürün kayıplarına yol açabilmektedir. Olası kayıpların önüne geçebilmenin yolu ise soruna henüz yolun başındayken müdahale etmekten geçmektedir.
Buğdayda görülen ana hastalıklarından tohum ve toprak kökenli kök kökboğazı çürüklüğü (Fusarium spp.) hastalığı, uygun şartlarda yüzde 50 ve üzerindeki ürün kayıplarına yol açabilmektedir. Birden fazla etmenin yol açtığı bu hastalık, bitkinin tüm gelişim dönemlerinde görülebilmesiyle buğday üretimini ciddi düzeyde tehdit etmektedir.
Kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığının etkileri yıllara göre değişik şiddetlerde görülmektedir. Hastalığa yol açan etmenlerin dağılımı bölgelere göre değişmekle birlikte bazı etmenlere tüm üretim bölgelerinde rastlanabilmektedir. Özellikle kurak geçen ilkbahar periyodunu takiben gerçekleşen şiddetli yağışlar hastalığın gelişimine zemin hazırlamaktadır. Oksijenin yetersiz olduğu ağır ve zayıf toprak koşulları da hastalığın şiddetini arttırmaktadır.
Hastalık buğdayın çeşitli gelişme dönemlerinde etkili olmakla birlikte fide yanıklığı, kök ve kökboğazı yanıklığı ve sap çürüklüğüne yol açmaktadır. Hastalığın tipik belirtisi olan oval lekeler; erken dönemde genç yaprak kınlarında, sonrasında ise bitki saplarında görülmektedir. Hastalık şiddetinin artması halinde bitkiler kök bölgesindeki çürüyen kısımlardan kıvrılarak çeşitli yönlere doğru gelişigüzel yatabilir. Hasat döneminde ise bitkilerde renk açılması, boş veya cılız, buruşuk taneli başaklar görülmektedir.
Kültürel mücadele
Kök ve kökboğazı hastalığına neden olan etmenler, topraktaki yeşil bitkiler ve bitki artıkları üzerinde uzun süre canlılığını sürdürebilmektedir. Bu nedenle ekimden önce topraktaki bitki artıklarının yok edilmesi için toprak işlemesi ya da herbisit uygulaması yapılması gerekmektedir.
İyi bir toprak işlemesinin yanı sıra ekimin toprak tavındayken yapılması ve ekim derinliğinin doğru ayarlanması önemlidir.
Hastalığın yoğun olduğu alanlarda ise hastalığa neden olan etmenlerin konukçusu olmayan bitkilerin yetiştirilmesi gerekmektedir.
Dayanıklı çeşit kullanımı ve hastalığa duyarlı olan erkenci çeşitlerin ekiminden kaçınmak da alınabilecek kültürel tedbirler arasında yer almaktadır.
Diğer yandan dengeli bir bitki besleme programı izlenmesi ve iz element eksikliklerinin giderilmesi de bitkilerde dayanıklılığın teşvik edilmesi açısından oldukça önemlidir.
Kimyasal mücadele
Hastalıkla kimyasal mücadelede tohum ilaçlaması ve yeşil aksam ilaçlaması şeklinde yapılabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.