Tekirdağ Manşet Gazetesi

ALTERNATİF SİNEMA

Akın Şenel

Akın Şenel

1984 Tekirdağ’da doğdu. İlkokul ve ortaokul ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2003 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Tv Sinema bölümünü kazandı ve üniversiteden 2010 yılında mezun oldu. Ulusal Kanal, Trakyatürk, Habertrak, Pusula gibi tv ve gazetelerin çeşitli departmanlarında görev aldıktan sonra, bir süre Tekirdağspor Kulübü’nün sosyal medya ve basın biriminde görev aldı. Şuanda özel bir firmanın ürün fotoğrafçılığı görevini yürütüyor.

Popüler sinema kavramı, literatürümüzü ABD merkezli Holloywood sinemasıyla merhaba der. Kendi içerisinde bir bütünlük taşıyan sinema dili, alternatiflerini oluşturmak da gecikmemiş; Yeni Dalga, Yeni Gerçeklik, Dışavurumcu, Yeni Sinema, Deneysel Sinema gibi kavramlarla sinema hayatı zenginlik kazanmıştır.
İlk yazımda sizlere popüler sinemanın dışında var olan alternatif akımlardan beslenen Türk filmlerinden oluşan bir izleme listesi oluşturmak istedim. İyi seyirler dilerim.

• Masumiyet
Yön. Zeki Demirkubuz
Konusu: On yıllık mahkûmiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istese de dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkûmu bir arkadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir’e gelir. Ablası ve eniştesinin evinde ‘gördüklerinden’ kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada ‘bir iyilik’ nedeniyle tanıştığı üç kişi ile ne yapacağını ve nereye gideceğini bilmeden beklemeye başlar.

• Uzak
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Konusu: Yıllardır, daracık bir hücredeymişcesine kapalı kaldığı kasabasından uzak diyarlara gidebileceği gemilerde çalışmak üzere İstanbul’a gelen genç adam (Mehmet Emin Toprak) iş bulana kadar, fotoğrafçılık yapmakta olan akrabasının (Muzaffer Özdemir) yanında kalmak durumundadır. Ne var ki şehir hayatının zorluğu içinde bireyselliği ön plana çıkmış olan akrabası hiç beklemediği bir anda karşısına çıkan misafirini uzun süre yanında tutmak istemeyecektir. Nuri Bilge Ceylan’nın Antalya’dan bu yıl üç büyük ödülle dönen Uzak, kaybettiğimiz, Mehmet Emin Toprak’ın son filmi olması açısından ayrı bir önem taşıyor. ‘Uzak’, sayısız ödülün yanı sıra 2003’teki 56.Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

• Anayurt Oteli
Yönetmen: Ömer Kavur
Konusu: Yusuf Atılgan’ın romanından uyarlanan ruhbilimsel ayrıntılarla destekli çarpıcı bir ‘iç dünya’ filmi. İstasyon yakınlarındaki babadan kalma on dört odalı, eski bir konaktan bozma otele gecikmeli Ankara treniyle gizemli bir kadın gelir. Otelin katibi ve sahibi Zebercet (Macit Koper), bir gece kalıp giden meçhul kadını bekler durur. Dünyasına cinsel bir düş gibi giren kadını umutsuz bekleyişi Zebercet’i trajik bir sona doğru götürecektir.
Ömer Kavur’un unutulmaz filmi Anayurt Oteli, 2 Haziran 2017’de restore edilmiş versiyonuyla yeniden gösterime girdi.

• Sevmek Zamanı
Yönetmen: Metin Erksan
Konusu: 1965 yapımı siyah-beyaz Metin Erksan filmi. Filmin teması surete aşık olmadır. Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil’in ve resmin sahibi Meral’in öyküsü anlatılır.

• Yumurta
Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
Konusu: Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir. Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın ölmeden önce adadığı adağını oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Kurban kesimi için yola çıkarlar. Koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?

• Sen Aydınlatırsın Geceyi
Yönetmen: Onur Ünlü
Konusu: Akhisar’da çekilen film, yönetmenin kendi geçmişiyle de bağ kuruyor. Onur Ünlü filmde eskiden babaanne ve dedesinin yaşadığı evi restore ettirerek kullanıyor. Ünlü, filminin konusunu “biraz karışık” diye tanımlıyor.

• Gemide
Yönetmen: Serdar Akar
Konusu: Türk sinemasında gerçek anlamda alternatif filmler kuşağının miladı sayılabilecek bu yapımda, dört delişmen kafadar mürettebatın macerasını izliyoruz. Laleli’de parasını çaldıran boksörün gemi kaptanına durumu anlatması ile parayı istemeye giden kaptanın başından geçenlerin konu edildiği filmde, olaylar iyice karmaşık bir hal alır ve bir kız ile kafası betona çarpılarak öldürülmüş bir adam kalır ellerinde. Gemiden gitmesi gereken kızın boksör tarafından saklanması ile daha da karışan olaylar sonucu kafası dumanlı olan esrarkeş kaptan ayılmaya başladıkça her şeyi yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Film, çekildiği dönemde yoğun argo kullanımı sebebiyle muhafazakâr çevrelerden yoğun eleştiriler almıştı. Buna rağmen Gemide son dönemde Türk sinemasında kült statüsündeki filmler kategorisinde değerlendiriliyor. Erkan Can’ın performansı için ise filmin başarısındaki en önemli etken denilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ŞEYH GALİB - 17 Ekim 2019
İBN-İ HALDUN -2- - 25 Eylül 2019
İBN-İ HALDUN -1- - 17 Eylül 2019
İBN RÜŞD (1126-1198) - 10 Eylül 2019
BERBERİLER - 3 Eylül 2019
LOKUM VE HACI BEKİR EFENDİ - 17 Ağustos 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Aziz dedi ki:

    Gemide filmini tekrar izlemek iyi gelecek. Hatırlattığınız için teşekkürler. Iyi bir liste olmuş.

    1. Akın ŞENEL dedi ki:

      Dönem dönem hazırlamaya özen göstereceğim. Saygılar.

BİR YORUM YAZ