Tekirdağ Manşet Gazetesi

“AFED Küresel Bir Sorundur”

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, AFED’in uluslararası bir sorun olduğunu belirterek, Tüm Dünya Ülkelerini beraber hareket etmeye davet etti.
İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Tekirdağ’da Yunanistan, Bulgaristan, Fransa, İtalya ve Avusturya’dan da temsilcilerin de yer aldığı Modex Afet Tatbikatına katıldı.
Bakan Soylu ilk olarak Eski Tekel Fabrikasında düzenlenen Modex Afet Tatbikatını gezerek AFAD ve Kızılay yetkililerinden bilgi aldı.
Modex Afet Tatbikatı hakkında konuşan Bakan Soylu Afedin uluslararası bir sorun olduğunu söyledi.
2021 yılında Dünya gelinde meydana gelen Afetlerden Afetlerden 1 milyon 230 bin kişi etkilendiğine dikkat çeken Soylu, Afet şeklinin Ülkelere göre farklılık gösterdiğini belirtti.
Dünya’da bir çok yasa dışı olayın Küresel haline geldiğini ancak iş birliği noktasında bir çok sıkıntının bulunduğuna da dikkat çeken Soylu, şunları kaydetti;” Dünya’da uyuşturucu ve Siber suçlar gibi konular artık küreselleşiyor. Biz ortak çalışma yapmak için devamlı çağrıda bulunuyoruz ancak bu çağrılarımız sonuçsuz kalıyor. Ancak Afetler uluslararası bir sorundur. Dünya’da her geçen yıl afetler ve bunlardan etkilenen kişi sayısı artıyor. 2021 yılında Dünya genelinde 1 milyon 230 bin kişi etkilenmiş. Tatbikata katılan Yunanistan, Bulgaristan, Fransa, İtalya ve Avusturya’ya teşekkür ederim. Tüm Dünya afet konusunda iş birliği içinde olmalı”

“Hepimiz Alarm da Olmalıyız”
Türkiye’de oluşan deprem sayısının her geçen yıl giderek arttığını da ifada eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü;” Bölgemizde fay haraketliliği var. 2020 4 ten büyük deprem sayısı artıyor. Bunun için hepimiz alarmda olmalıyız. Geçtiğimiz günlerde Konya’da 5,1 deprem yaşadık. Bugün ise Malatya da 4,7 deprem meydana geldi. Konya, deprem haritalarında düşük bir ildir. Hazırlanmak ve tedbir almak zorundayız. Düzce depreminin bugün yıl dönümü. Düzce ile Marmara arasında 3 aylık bir zaman var. 1999 depremlerinden sonra tekrar deprem yönetmeliğini ele aldık. Depremle ilgili adımları tekrar planladık”
“80 ilde Risk azaltma planları yaptık”
İstanbul dışındaki tüm illerde risk azaltma planlarının yapıldığını da ifade eden Soylu;” AFED yönetiminde afet öncesi afet anı ve sonrası diye 3 plan benimsedik. 80 ilde AFED risk azaltma planları yaptık. İstanbul da yakında afed azaltma planlarını bitireceğiz. Ülkemizde meydana gelen afetlere bu planla birlikte müdahale ettik. Kurumlar arası koordinasyonda bu planın faydalarını gördük. Depremle ilgili hayatın normalleşme konusunda hızlı hareket ediyoruz. İzmir Depreminde 1 yıl içinde hayatı normale döndürdük” dedi.

“Afetler Ülke Sınır Tanımıyor”
Uluşan depremde aynı anda birkaç Ülkenin de etkilenileceğini de dikkat çeken Soylu;” Afetler sınır ve ülke tanımıyor. Yunanistan oluşan depremin Türkiye’yi etkilemeyeceği Türkiye de oluşan depremin Bulgaristan’ı etkileyemeyeceğini söyleyemeyiz. Bunun için hep beraber hareket etmek zorundayız. Yangın söndürme çalışmalarında uçak düşmesi sonucunda Rus komşularımız oldu. Tüm politik anlaşmazlıkları bir birinin yardıma koşmak çok önemli bir konudur. Her ülkenin Afet riski farklıdır. Bu tür tatbikatların tecrübe paylaşımı açısından çok önemlidir. Sağlık bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve AFAD ile ilgili projeler gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.
“Tekirdağ’da bir ilki denedik”
Deprem tatbikatında Tekirdağ’da bir ilkin denendiğini de belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü;” Tekirdağ’daki takip sistemi ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmaları denedik. Bu sayede olası bir karmaşanın önüne geçilmiş oldu. Tatbikat 7,4 depremin meydana geldiği bir tatbikat planladık. Türkiye’den ve diğer ülkelerden bin in üzerinde kişi katıldı. Karadan denize bir çok farklı şey denendi. Toplam 44 senaryo uygulanmaktadır. Ülkeye geleceklerin ulaşımına kadar her şeyin planını yaptık. Bu tatbikatlarda iş birliğini daha da yukarıya taşıyarak verimliliği artırmak istiyoruz. Her platformda bir araya gelmeye hazırız. Bu tatbikatın bize önemli katkılar sağlayacak. Gelecekte birlikte daha iyi adım atmanın vesilesini oluşturuyoruz. “

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.