8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Tekirdağ Kent Konseyi ve Tekirdağ Barosu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlandı
Tekirdağ Kent Konseyi ve Tekirdağ Barosu 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü ile ilgili Hasan Ali Yücel Meydanında açıklama yaptı.
Basın açıklamasında konuşan Tekirdağ Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Muazzez Terzi,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün kadınların eşit hakları elde edebilmek için verdikleri mücadelenin sembolü olduğunu söyledi.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tüm dünyada sürdüğünü ifade eden Terzi, şunları kaydetti;” Bugün, Dünyanın her yerinde toplumun her kesiminden kadınlar, toplumdaki bütün rollerde erkeklerle eşit haklara ve fırsatlara ulaşmak için mücadele etmekte; mağduru oldukları eşitsizliğin bir sonucu olarak çok çeşitli şiddetin kurbanı olmaktadırlar. Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan ve tüm Ülkeyi derinden etkileyen yıkıcı iki depremin ardından, öncelikli etkilenen illerde bulunanlar başta olmak üzere zor günler yaşamaktayız. 11 ili kapsayan ve yaklaşık 16 milyon insanı etkileyen depremlerin sonucunda on binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan evsiz kaldı ve geriye kalan milyonlarca insanın ruhsal durumlarında ağır travmalar oluştu. Bu yıl, Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günü Olan 8 Mart’a etkilerinin hala sürdüğü ve yıllarca da sürmeye devam edeceği bu depremin ağırlığıyla, ataerkil kapitalist ülke düzeninin hayatlarımıza her anlamda kast ettiği, yaşamlarımızın iktidar ve sermaye nezdinde hiç bir şey ifade etmediği bilinci ve öfkesiyle giriyoruz. Milyonlarca insanda derin acılar bırakan Maraş depreminin etkileri, savaşlarda olduğu gibi kadınlar ve çocuklar üzerinde daha ağır yaşanıyor. başta kapitalist politikalar olmak üzere, sermayenin, kentsel rantın, liyakatsizliğin, insan hayatını hiçe sayan imar uygulamalarının sebep olduğu bu büyük yıkımın sonuçları, zaten yoksulluk kıskacında, etnik ve dinsel olarak ayrımcılığa uğrayan, bölgesel eşitsizliğe, savaşa, emek sömürüsüne ve ataerkil şiddete en çok maruz kalan kadınları daha derinden etkiliyor. Bu kadınlarımız ile kuracağımız dayanışma onlara hem büyük moral olacak, hem büyük bir katkı sağlayacak, hem de eskisinden çok daha güçlenecekleri bir sistemin temelini oluşturacak. buna inanıyoruz, çünkü biliyoruz ki kadının gücü bu ülkeyi yeniden ayağa kaldıracak denli büyük.”
“Mücadelemizin Devam Edecek”
Tekirdağ Barosu adına konuşan Av Simge Şen ise kadın haklarını savunmaya devam edeceklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;” Tüm dünyada kadınların yüzyıllardır yürüttüğü özgürleşme ve eşit haklara sahip olma mücadelesinin kutlandığı 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, tüm kadınların emekçi olduğunu ve tüm kadınların tam manasıyla eşit ve adil koşullarda yaşayacağı günlere dek mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha beyan ederiz.
8 Mart; biz kadınların, ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması, emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomi ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerimizi dile getirdiğimiz mücadele ve dayanışma günümüzdür. Bu nedenle kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir. Kadınların bu afet dönemindeki mağduriyetlerin nedenlerinin temelinde ise, cinsiyet körlüğü içeren politikalar ve toplumsal cinsiyete duyarsız idareciler yer almaktadır.

İşbu mağduriyetlere neden olan eksikliklerin giderilmesi ve gelecekte meydana gelebilecek başkaca afetlerde, kadınları yine ve yeniden aynı sebeplerle göz göre göre mağdur edilmemesinin tek çaresini, toplumsal cinsiyete duyarlı afet koordinasyonu politikalarının benimsenmesi, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme yapılması ve cinsiyet körlüğüne idarenin her makam ve mercinde son verilmesi olarak görmekteyiz.

Kapısı kilitlenmeyen çadırların, kime sığınacağını bilmeyen çocukların, şiddetin ve soğuğun ortasında kimsesiz ve güvensiz hisseden kadınların, kadınların bu döemde daha da görmezden gelinen emeklerinin farkındayız. Sizi görüyoruz. Çığlığınızı duyuyor ve bu yakarışlarınızı ilgililere duyurmayı bir görev biliyoruz.
Bu yüzden, Toplumsal Cinsiyete Dayalı Afet Koordinasyonunun önemine adadığımız bu 8 Martta bir kez daha haykırıyoruz: Korkmayın! Yıkıntıların arasından tekrar yeşereceğiz!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.