“19 Mayıs; İstiklalden İstikbale Yürümeye Ant İçmiş Vatanseverlerin Şaha Kalktığı Gündür.”

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Cavit Kartal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kartal Mesajında şu ifadelere yer verdi;” 19 Mayıs; şartsız, amasız, veyahutsuz “istiklal” diyerek öte atılanların zaferidir. 19 Mayıs; Türklerin cesur haykırışı, Konstantinapolis hülyasının denize döküldüğü gündür.
19 Mayıs; Halide Edip Adıvar, Yörük Ali Efe, Erzurumlu Kara Fatma, Sütçü İmam, Şerife Bacı, Gördesli Makbule, Hasan Tahsin gibi Kuvâ-yi Milliye kahramanlarının harikulade direnişidir.
19 Mayıs aynı zamanda Atatürk’ün, yıldız gibi parlayan muteber Cumhuriyetimizi, kutlu vatanımızı, şana gark olmuş bayrağımızı gençliğe emanetidir.
Öyle ki Gençliğe Hitabede Büyük Atatürk, Türk gençliğine ahval ve şerait içinde dahi vazifesinin, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmak olduğunu, muhtaç olduğu kudretin ise, damarlarındaki asil kanda mevcut olduğunu deklare etti.
Nitekim bu öğüdü mıh gibi aklında tutan Türk gençliği dün ve bugün olduğu gibi yarın da Kuvâ-yi Milliye ruhunu koruyacak, köhne tuzaklara düşmeyecek, yegâne mirasımız olan Cumhuriyetimizi nesilden nesile taşıyacaktır. Milli egemenliğimize kim kast ederse karşısında Türk gençliğini bulacak, şirazesi kayanların, güzergâhından sapanların, Türk milletinin dinamiğini bozmaya, Türk hudutlarını çiğnemeye yeltenen müstevlilerin karşısında abidevi bir ruhla duracaktır.
Türk gençliği; ne milli birlik ve bütünlüğüne dokundurtur, ne bölücü fikirlere baş eğer, ne de Anayasa’nın değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelerini tartışmaya açar.
Türklük üst kimliğimiz, “Türk, Öğün, Çalış, Güven” önsözümüzdür.
Ana dilde eğitim safsatalıklarını reddeden Türk gençliği, devletimizin kurucusu Atatürk’ün öğretileri doğrultusunda yeni yüz yılı inşa etmektedir. Cumhuriyetimize harç olan 19 Mayıs, Cumhuriyetin 100’üncü yılını idrak ederken, hem tarihi belleğimiz hem de yol göstericimizdir.
Diğer yandan 19 Mayıs; gençliğin sorunlarının konuşulduğu, tartışıldığı bir mecra da olmalıdır. İşsizlik, beyin göçü, mülakatlı atamaların yol açtığı liyakatsizlik, kontenjan yetersizlikleri nedeniyle devlet kadrolarına atanamamaları, gençlerin eşit şekilde eğitim fırsatlarından yararlanamaması, gelecek endişesi en önemli gençlik sorunlarıdır.
Ayrıca gerek pandemide, gerekse 6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem felaketlerinde önemini bir kez daha anladığımız meslek liselerinin teşvik edilmesi, fiziki imkânlarının artırılması, öğrencilerin bu okulları tercih etmesinin sağlanması, mezun olmalarının ardından istihdam sorunlarının çözülmesi müreffeh, rekabet edebilir bir Türkiye’ye erişmenin ön koşuludur.
İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimde kısacası eğitimin her alanında bilim, teknoloji, spor, kültür, sanat ve edebiyatta faaliyetlerin, projelerin desteklenerek, gençlerin önünün açılması, dünya üzerinde elde edilen başarıların desteklenmesi, gençlere fırsat yaratılması, enerjilerinden yararlanılması önemli bir husustur.
Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; 57 yıllık hayatının büyük kısmı cephelerde geçen, millet egemenliğine dayalı tam bağımsız bir devlet kuran ve yüce devletimizi gelecek yüz yıllara taşıyan, yüksek karakteri ile Türk milletine yol gösteren Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi Atatürk başta olmak üzere, kahraman yol arkadaşlarını, Türk’ün ebedi varlığı, vatan topraklarının selameti için canından feragat ederek makberi seçen aziz şehitlerimizi minnet, rahmet ve Fatihalarla anıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.