Tekirdağ Manşet Gazetesi

17. MÜSİAD EXPO FUARINDA TEKİRDAĞ RÜZGARI

17. MÜSİAD Expo Fuarında projelerini tanıtmak için stant açan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ( MÜSİAD ) Tekirdağ Şubesi sergi açtı. Açılan sergi MÜSİAD üyelerinden ve ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördü .
MÜSİAD Tekirdağ Şubesi; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan , Bilim ve Sanayi Bakanı Sayın Mustafa Varank , MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan , İstanbul Valisi Ali Yerlikaya gibi kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan önemli isimleri standında ağırladı.
MÜSİAD Tekirdağ Şubesi tarafından hayata geçirilecek olan Tekmüskoop ve Tossikoop’ adlı projeyi MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan tanıttı.
Proje hakkında konuşan Genel Başkan Kaan; Türkiye’nin hedeflenen sanayi üretimine ulaşabilmesi için öncelikle yapılması gereken, mekânsal düzenlemedir. Ülkemizde ya 50-200 m² arası dükkânlara sahip küçük sanayi siteleri ya da arsası 3000 m² den başlayıp kapalı alanları milyon m² ye ulaşan Organize Sanayi Bölgeleri mevcuttur. Bu bağlamda MÜSİAD olarak ana hedefimiz; üretim alanları ve imkânları kısıtlı olan “küçük sanayi sitesi” üreticilerinin organize sanayi bölgelerine rahat geçiş yapabilmelerini sağlamak adına 81 ilde “Orta Ölçekli Sanayi Siteleri” kurmaktır. Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’nin kurulacakları il ve ilçenin ekonomik ve üretim potansiyeline göre, 200 dönüm ile 1000 dönüm arası arazilerde planlanması öngörülmektedir. İmalathaneler ise zeminde 500 m², 1000 m², 1500 m² ve 2000 m² olacak şekilde tasarlanmaktadır. Orta Ölçekli Sanayi Siteleri’nin birer üretim üssü olmalarının yanı sıra, içinde barındıracağı meslek liseleri ile hem öğrencilere sürekli staj imkânı sunması hem de kalifiye personel yetişmesine olanak sağlaması hedeflenmektedir. Öğrencilerin tüm site olanaklarından faydalanması, hafta sonu ve tatil dönemlerini çalışarak ve öğrenerek değerlendirmeleri için öğrenci yurtları tesis edilecektir. Proje kapsamında, tesis içerisindeki çalışanların daha iyi imkanlara sahip olabilmesi adına, kreş, anaokulu, sağlık ocağı, kapalı yüzme havuzu, voleybol ve basketbol salonları, halı saha, yürüyüş parkurları, tiyatro ve üretim müzesi gibi alanlardan oluşan kompleks bir yapı öngörülmektedir. Ayrıca site içerisinde, üretilen ürünlerin satış yerleri ve üreticilerin günlük tüketim ihtiyaçlarını karşılayacak, sarf malzemesi, banka, kargo, restoran, eczane ve yedek parça satış noktaları da yer alacaktır. Site içerisindeki gümrüklü antrepo sayesinde üreticiler, kendi ihracatını da kolaylıkla gerçekleştirebilecek; böylelikle bu yapı içerisinde işlerini büyüten ve 2 bin m²’lik üretim alanına sığmayan üreticiler, Organize Sanayi Bölgelerine kolaylıkla geçiş yapabilecektir. MÜSİAD olarak proje kapsamındaki asıl hedefimiz, Türkiye’ye on yılda 20 bin yeni orta büyüklükte işletme kazandırmak ve GSMH’ye yılda doğrudan 200 milyar dolar artı katkı sağlamaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda belirlediği “üretim ekonomisi” anlayışının söylemden eyleme geçirilmesi adına en rasyonel çözüm, 81 ilde kurulacak Orta Ölçekli Sanayi Sitelerinin bir an önce hayata geçirilmesidir’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.