Tekirdağ Manşet Gazetesi

15 Temmuz Törenleri Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Süleymanpaşa ilçemiz Sahil Dolgu alanında düzenledi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, MÜSİAD tarafından açılan 15 Temmuz Temalı Fotoğraf Sergisi’nin Vali Yıldırım, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan, MHP Tekirdağ İl Başkanı İlker Yücel, MÜSÜAD Ramazan Doğan ve diğer protokol üyeleri tarafından gezilmesi ile başladı.
Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda bu yıl 1. olan Ergene Velimeşe Zümrüt Camii İmam Hatibi Muhammed İsmail Demirel’in Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti.
Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu video izlendi.
Sonrasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Halka Hitapları barkovizyon aracılığı ile canlı olarak dinlendi.
Daha sonra ise Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel bir konuşma yaptı.
Yüksel konuşmasında 2015 Temmuz akşamı halkın darbe girişimine dur dediğini söyledi.
Türk Milletinin birlik ve beraberlik içinde olduğu zaman asla yıkılmayacağına da vurgu yapan Yüksel, şunları kaydetti;” Bundan 5 yıl önce 15 Temmuz akşamı asker kıyafeti gitmiş Vatan hainlerinin ülkemizi istila girişimine ortak olduğu bir geceye şahit olduk. O gece hep beraber buna dur dedik. Biz darbe nedir hatırlamıyoruz. İlerleyen saatlerde işin iç yüzü çıkmaya başlayınca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Milletim Meydanlara İnin’ dediğinde o zaman neyin ne olduğu anladık. Bu Millet İstila girişimi ile karşı karşıya kalmış. Gördük ki Milletin bölünmesiyle ilgili 10 yıllarca geriye gittiğimde her türlü hamleyi yapanlar 2015 Temmuz akşamı bu Milleti tekrar bölmekle ilgili hamle yapmış. Bu millete onlara neyin ne olduğunu gösterdi. O gece Allah’ıma bu milletin ferdi olduğum için şükrettim. Bu birlikte ve beraberlik olduğu sürece bu Millet bölünemez parçalanamaz. Biz büyüdükçe , Türk Milleti Güçlendikçe her taraftan saldırıya uğruyoruz. Bu topraklar kolay fetih edilmedi. Çok büyük bedeller ödeyerek bu toprakların sahibi olduk. Hiç kuşkunuz olmasın bugüne kadar bu toprakları korumak ne kadar zor olduysa bundan sonrada böyle olacak. Bize düşün birlik ve berberlik içinde olduğumuzda Şanlı Albayrak’ımızın altında birleştiğimizde Dünya yedi düvel bir araya gelse bu Milleti Bölüp Parçalayamayacak. Bu toprakları düşman botu ile çiğnetmeyeceğiz. Yıllardır Milletimiz çok zulüm gördü. Farklı etnik guruplar dediler. Biz ne zaman dışarıdan bir saldırı ile karşılaşmamızda bizi yıkamayacaklarını anladılar. Daha önce Ekonomik algı operasyonları yapıldı. Hepimiz bunun bedellerini ödedik. Ama pes etmedik pes etmeyeceğiz. Tam bağımsız büyük güçlü Türkiye diyoruz. Milli savunmada geldiğimiz nokta belli. Enerji ile de yaptığımız yatırımların ne boyuta geldiğini göreceğiz. 2023 Yılında Tam Bağımsız Güçlü Türkiye Hedefinin önü açılacak. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başımızdan eksik etmesin.”

Başkan Yüksel’in konuşmasının ardından Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Ahizer “15 Temmuz Marşı” adli şiiri, Tekirdağ Belediyesi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Batuhan Gürsu “Millete Bakın Hele” şiirini ve Namık Kemal Lisesi öğrencisi Mehmet Melih Can Ese “15 Temmuz” adlı şiiri okudu.
“Tarihi Bir Meydan Okumadır”
Şiirlerin okunmasının ardından konuşan Vali Yıldırım; “15 Temmuz gecesi özgürlüğümüze, geleceğimize pranga vurulmak istenmiş, milletimizin vergileriyle alınan tanklar, uçaklar, helikopterler ve silahlar kahraman Türk ordusunun şerefli üniformasını hak etmeyen asker görünümlü hainler tarafından halkımıza çevrilmiştir.
Milletimiz, bu darbe teşebbüsüne direnmiş, iradesini gasp etmek isteyen, özgürlüğüne, bağımsızlığına kast etmek isteyenlere karşı şerefli bir mücadele vermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın darbeye karşı durma çağrısı yapmasının ardından yurdun dört bir köşesinde milli birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla gece boyunca tankın, tüfeğin, topun, uçağın, helikopterin karşısına imanıyla, inancıyla, karşı duran milletimiz, darbe teşebbüsünde bulunanların heveslerini kursağında bırakmış, milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisimize, demokrasimize ve devletimize sahip çıkmıştır. Darbe teşebbüsünü bertaraf ederek, yurdunu alçaklara uğratmamış, göğsünü siper ederek bu hayasızca akını durdurmuştur. 15 Temmuz, milletimizin; tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olup, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı, tarihi bir meydan okumasıdır” dedi.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından Şef Salih Demirci yönetiminde; Süleymanpaşa Belediyesi Konservatuarı Tasavvuf Müziği Topluluğu, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Mehteran Bölüğü ile birlikte Kahramanlık Türkülerimizi seslendirdi.
Sonrasında 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile gerçekleştirilen “15 Temmuz Demokrasi Koşusu”nda mücadele eden sporcular 15 Temmuz Şehitlerinin aziz hatıraları anısına elden ele, nöbetleşe, gururla taşıdıkları “Şanlı Sancağı” Vali Aziz Yıldırım’a teslim ettiler.
Sancak tesliminin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Süleymanpaşa Belediye Başkanlığımızca organizasyonu gerçekleştirilen “Okçuluk Yarışmasında” dereceye giren sporcularımıza ve “1500 Metre Yüzme Etkinliğine” katılan tüm sporcularımızı temsilen en genç üç yüzücümüze ödülleri Vali Yıldırım, eşi Güllühan Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından taktim edildi.
Sonrasında Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle “Demokrasi Nöbeti” tutan vatandaşlarımıza ilimizin çeşitli kurum ve kuruluşları tarafından verilen ikramların yer aldığı ikram çadırlarını gezdi. Ayrıca Vali Yıldırım ve eşi Güllühan Yıldırım, Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan aşı standını da gezdi.
Program, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan videoların ve TRT tarafından hazırlanan “Mahrem” belgeselinin izlenmesiyle devam etti.
00:13’de sela okunmasının ardından tören sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.